Prečo si nechať pomôcť a poradiť:
Úspora času a energie
Čas je asi tou najcennejšou komoditou, ktorú máme. Preto svoj čas venujte radšej svojím blízkym a starosti zverte nám.
Správne vypracovaná dokumentácia
Častou príčinou nežiadúceho predlžovania celého administratívneho procesu bývajú chyby v dokumentácii. Chýbajúce údaje, alebo časti dokumentácie. Častokrát sa tak deje kvôli neznalosti všetkých úskalí daného úradného procesu. Naše skúsenosti tieto problémy prakticky eliminujú.
Profesionálny prístup
K celému procesu pristupujeme maximálne profesionálne s plnou vážnosťou a zodpovednosťou voči dôvere zverenej zákazníkom, pričom aplikujeme svoje skúsenosti a znalosti stavebných administratívnych procesov.
Komfort
K finálnemu pocitu z vysnívaného domu prispieva aj to akým spôsobom sme každý jeden míľnik celej cesty dosiahli. Zveriť celý proces prípravy do rúk profesionálom je príspevkom k vášmu pohodliu a dobrému pocitu na konci.
Prvým krokom k splnenému snu – dokonalému domu je zdanlivo komplikovaný proces byrokracie, ktorý začína pri územnom a stavebnom rozhodnutí. Spoločnosť S-Line Systems, vám s týmto pomôže. Územné konanie je druh správneho konania, ktorého finálny výstup je rozhodnutie o opatrení, ktoré na danom území prebehne – územné rozhodnutie. Územné rozhodnutie s procesom vydania stavebného povolenia je v drvivej väčšine konaní týkajúcich sa rodinných domov spojené do jedného. V tomto kroku sa overuje či plánovaná výstavba nezasahuje napríklad do chránenej oblasti, prípadne iné dotknuté subjekty, ako napríklad železnice a podobne, respektíve overuje sa, či je zámer umiestnenia výstavby v súlade s platným zákonom a všeobecnými záväznými nariadeniami mesta alebo obce. V prípade, že pozemok nie je definovaný ako stavebný, predchádza tomuto procesu žiadosť o vyňatie z pôdneho fondu. Po tom, ako máme v rukách právoplatné rozhodnutie, príde rad na vypracovanie projektovej dokumentácie, potrebnej k žiadosti o stavebné povolenie. Neoddeliteľnou súčasťou projektovej dokumentácie, potrebnej k povoľovaciemu konaniu ale aj k samotnej výstavbe, je projektová dokumentácia ako stavebnej časti, tak aj takzvaného technického zabezpečenie budovy, a teda všetkých inštalácii.
Druhy dokumentácie, pojmy a vysvetlenie:
V nasledujúce časti, si priblížme všetky úrovne dokumentácie potrebnej k realizácii svojho vysnívaného domu. Celý proces dokumentácie sa drží litery stavebného zákona.
Architektonická štúdia, Stavebný zámer:
Prvým stupňom celej projektovej dokumentácie ako celku, je architektonická štúdia s ktorou je deklarovaný aj stavebno-investičný zámer. Architektonická štúdia obsahuje základné údaje stavby, ako sú objemové a obsahové proporcie – pôdorysy a rezy, konštrukčné riešenia z hľadiska materiálov a dispozície, urbanistické riešenie, ku ktorému je prípadne možné doložiť aj vizualizácie návrhu.
DÚR – Dokumentácia pre územné rozhodnutie
Slúži ako podklad k územnému konaniu.
Najdôležitejšie časti dokumentácie potrebnej k územnému rozhodnutiu.
Sprievodná správa:
– Identifikačné údaje investora a stavby
– Odôvodnenie stavby
– Stručný opis stavby
– Účel stavby, údaje o spôsobe prevádzky
– Informácie o urbanisticko-architektonických riešeniach
– Charakteristika všetkých území dotknutých stavbou, prípadne požiadavky na demolačné a výrubové práce, ktoré by mali realizácii predchádzať
– Vplyv stavby na životné prostredie
– Zabezpečenie z pohľadu požiarnej a civilnej ochrany
– Deklarovanie predpokladov, ktoré predchádzajú realizácii ako napríklad prekládky inžinierskych sietí alebo obmedzenie prevádzky okolitých zariadení a podobne
Vizuálna časť dokumentácie:
– Situačný výkres s vyznačenou dispozíciou finálnej stavby a dočasného staveniska
– Výkres s vyznačením pripojenia na inžinierske a komunikačné siete
– Vyznačenie ochranných pásiem a zelene určenej na výrub a demoláciu
– Architektonické riešenie objektov
Administratívna časť:-
– vyjadrenia dotknutých orgánov štátnej správy a samosprávy
DSP – Dokumentácia pre stavebné povolenie
Dokumentácia potrebná pre definitívne odobrenie zahájenia procesu výstavby. Táto úroveň realizácie nie je prioritne určená na použitie pri realizácii stavby.
Projektová dokumentácia stavby:
– Sprievodná správa, ktorá uvádza základné údaje stavby, prípadne dopĺňa údaje uvedené v samotnej žiadosti o stavebné povolenie
- Technická správa, ktorá ozrejmuje:
urbanisticko-architektonické a stavebno-technické riešenie stavby - konštrukčné časti
- použité materiály
- nároky na vodohospodárstvo a energie
- dopravné riešenie
- likvidáciu odpadu
- spôsob pripojenia na inžinierske siete
- informácie o jestvujúcich ochranných pásmach
Zastavovací plán s vyznačením hraníc pozemkov
Stavebné výkresy:
- pôdorysy a rezy inžinierskych objektov, ktoré obsahujú druhy konštrukcii a materiálov (základy, nosné konštrukcie, schodiska atď.)
- polohové a výškové usporiadanie objektu
- pôdorys priestorov s vyznačením ich určenia
- schematické vyznačenie inštalácii
- technologické vybavenie (kotolňa)
– Statické výpočty konštrukcií
– Projekt organizácie stavby
DRS – Dokumentácia pre realizáciu stavby
Dokumentácia, ktorá slúži ako podklad k samotnej realizácii stavby. Je to úroveň projektovej dokumentácia s ktorou bezprostredne prichádzajú do styku dodávatelia a robotníci. Vynímajúc kľúčové časti, ako napríklad nosné konštrukcie, nebude úplne zhodná s dokumentáciou ku stavebnému povoleniu. Dokumentácia pre realizáciu stavby zobrazuje finálny požadovaný stav všetkých súčasti stavby. Tento, takzvaný, realizačný projekt je po priložení niektorých súčasti použiteľný aj pre stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie.
Obsahuje:
- Sprievodnú a technickú správu, obsahujúcu detaily o spôsoboch vyhotovovania jednotlivých konštrukcii a použitých materiálov
- Pôdorysy a rezy nosných konštrukcii
- Pôdorysy a rezy základov, obvodových a priečnych múrov
- Komplexné pôdorysy a rezy celkového stavu s vyznačením funkčného určenia jednotlivých miestností
- Detaily stavebných konštrukcii a skladieb
- Pozície inštalácii a koncových zariadení inštalácii
- Dispozíciu technického vybavenia (tepelné čerpadlo, elektrický rozvádzač a podobne) a koncových zariadení (svetelné vypínače, elektrické zásuvky a podobne)
- Detaily zapojenia technických a koncových zariadení inštalácii
DSRS – Dokumentácia skutočnej realizácie stavby
Posledná časť dokumentácie, ktorá je takmer totožná s realizačnou úrovňou dokumentácie, s tým rozdielom, že obsahuje zaznačené zmeny, v dispozíciách konštrukcii a zariadení, prípadne miestností, ku ktorým došlo počas procesu realizácie. V prípade zmien oproti dokumentácii určenej k realizácii, je prikladaná ku žiadosti o kolaudáciu. Jej vyhotovenie je vhodné aj pre prípad, dodatočných stavebných či interiérových úprav, alebo riešenia prípadných havarijných stavov napríklad na inštaláciách.
Súčasťou služieb spoločnosti S-Line Systems je zabezpečenie administratívy potrebnej k všetkým povoľovacím procesom, ale aj samotnej projektovej dokumentácie potrebnej pre stavebné povolenie, následnú realizáciu a kolaudáciu.
- Realizujeme projekciu:
– dokumentácie potrebnej k: - územnému rozhodnutiu
- stavebnému povoleniu
- realizácii
- kolaudačnému konaniu
– vodoinštalácie:
- prípojky vody a kanalizácie
- vnútorné rozvody vody a kanalizácie
- rozvody dažďovej kanalizácie
– kúrenia:
- teplovodné podlahové vykurovanie
- teplovodné radiátorové vykurovanie
- stropné vykurovanie
- stenové vykurovanie
- elektrické podlahové vykurovanie
– kotolní:
- tepelné čerpadlá
- kondenzačné kotly
- kotly na tuhé palivo a pelety/biomasu
- elektrické kotly
- akumulačné nádrže
- ohrev TÚV
– plynu:
- plynová prípojka
- vnútornú plynoinštaláciu
– stropného chladenia
– solárnych a fotovoltických panelov
– zónovej regulácie
– vzduchotechniky a rekuperácie
– elektroinštalácie
– klimatizácie
– SMART domácnosti
Priamo, sa podieľame na návrhu vhodného systému zvolenej inštalácie, a to všetko v úzkej komunikácií s naším zákazníkom, aby sa detailne analyzovali jeho požiadavky a potreby samotného objektu. Podľa toho je následne navrhnuté jedno alebo viacero riešení, ktoré sú mu zrozumiteľne vysvetlené a z ktorých si môže vybrať to, ktoré jeho chuti najviac vyhovuje. Ku každému riešeniu je osobitne vypracovaná cenová ponuka, ktorá zákazníkovi dá predstavu o vstupnej investícii. Následne je s ním dohodnutý harmonogram dodania materiálu a prác.