Až 75% energie, ktorú ako domácnosť spotrebujeme, tvorí energia vynaložená na tepelnú pohodu. Častokrát je však s touto energiou narábané neefektívne. Preto je teda dôležité, hľadať spôsoby, ako s energiou narábať ekonomicky a podľa moderných ekologických štandardov, za podmienky, že zostane zachovaná stabilná a vysoká úroveň používateľského komfortu.
Pre správne fungovanie ľudského organizmu a ochranu duševného a fyzického zdravia, sú rozdielne ideálne teploty v závislosti od činnosti, ktorú vykonávame. Na oddych v obývacej izbe je najvhodnejšia teplota v rozmedzí 20°C až 21°C. Naopak, na plnohodnotný a zdravý spánok, je ideálna teplota 18°C. V kúpeľni je to až 24°C.
Neoddeliteľnou súčasťou systémov podlahového kúrenia a stropného chladenia sú okruhy, ktoré teplo, alebo chlad, distribuujú do miestností – zón, prostredníctvom rozdeľovača. Vo viac ako 80 % dnešných novostavieb je štandardom aj individuálna regulácia týchto zón, ktorá je už dnes rovnako neoddeliteľnou súčasťou, efektívne fungujúceho systému. Opomenúť nesmieme možnosť dodatočnej inštalácie, do starších systémov bez potreby väčších stavebných zásahov.
Na rozdiel od neekonomických systémov bez pokročilej regulácie – ovládaných jedným centrálnym termostatom – ktorý neefektívne narába s vyrobenou energiou, obsahuje systém so zónovou reguláciou niekoľko termoelektrických pohonov, takzvaných „termopohonov“, ktoré regulujú prietok teplonosného média do príslušného okruhu, čím bezprostredne vplývajú na finálnu teplotu v miestnosti. Konajú tak na základe pokynov ústrednej regulácie alebo priestorového termostatu, ktoré v miestnostiach udržujú komfortnú teplotu nastavenú používateľom. Pri tomto procese využíva informácie získané zo širokej škály termostatov a senzorov, rozmiestnených po dome. Vo všeobecnosti rozlišujem tri druhy regulátorov, Sú to izbové, zónové a regulátory systému ústredného kúrenia.
Pri takomto spôsobe dynamického ovládania prietoku do jednotlivých okruhov, dochádza k úspore energie až 25% a to vďaka tomu, že výstupný výkon vykurovacieho, alebo chladiaceho zariadenia, je znižovaný podľa aktuálnych potrieb, čiže sa zabraňuje nadbytočnej tvorbe energie, ktorá nie je požadovaná ani potrebná. V praxi to znamená, že v každej miestnosti – zóne – dokážeme stabilne udržovať konštantnú pohodovú teplotu.
Pokročilé systémy zónovej regulácie, dokážu komunikovať aj s ďalšími externými zariadeniami, ako sú okenné snímače, snímače vlhkosti vzduchu, exteriérové snímače teploty.
Toto všetko spolu vytvára jedinečný systém, ktorý šetrí používateľovu peňaženku a drahocenný čas na jednej strane a na strane druhej mu ponúka úplne novú úroveň komfortu aj vďaka tomu, že všetky požadované hodnoty si vie pohodlne nastaviť prostredníctvom aplikácie vo svojom smartfóne, alebo webového rozhrania, ktoré mú napríklad aj dovoľuje voliť si režimy a teploty podľa dennej doby.